top of page

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Sygnalista

Sygnalista to osoba zgłaszająca (sygnalizująca) nieprawidłowości, do których doszło lub nadal dochodzi w miejscu pracy, środowisku zawodowym lub takie, za które odpowiedzialny jest pracodawca. Sygnalista działa w interesie wspólnym, zawsze kieruje się dobrą wiarą, a jego zgłoszenie oparte jest o podstawy faktyczne. Dzięki zgłoszeniom sygnalistów wykryto najwięcej nieprawidłowości i nadużyć w miejscach pracy.

Dyrektywa

Dyrektywa o ochronie sygnalistów to potoczna nazwa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii Europejskiej. Dyrektywa ta została opublikowana 26 listopada 2019 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i weszła w życie 17 grudnia tego samego roku. Dyrektywa powstała aby chronić osoby zgłaszające naruszenia prawa UE (tzw. sygnalistów) przed działaniami odwetowymi. Określa kto i w jaki sposób jest chroniony, w jaki sposób można zgłosić naruszenie oraz jakie podmioty są zobowiązane do przestrzegania jej postanowień i wdrożenia odpowiednich procedur.

Jak działa system „Zgłoś Problem”

Po podpisaniu umowy abonamentowej i rejestracji w systemie firma otrzymuje adres strony internetowej przeznaczonej do przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów. Na tej stronie sygnalista pisze tekst zgłoszenia. Tekst zgłoszenia jest szyfrowany i wysyłany do firmy, w której pracuje sygnalista ANONIMOWO. Wiadomość może odszyfrować w określonych przez Dyrektywę warunkach wyłącznie odbiorca zgłoszenia. Odbiorca może odpowiedzieć sygnaliście na zgłoszenie. Sygnalista odczyta wiadomość korzystając z identyfikatora zgłoszenia i nadanego hasła odczytu.

Czym jest system „Zgłoś Problem”

System „Zgłoś Problem” to platforma do przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów i zarządzania nimi. System jest dostępny dla Ciebie i Twoich pracowników 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu, na każdym urządzeniu i systemie operacyjnym. Nie musisz pobierać aplikacji, wystarczy, że się zalogujesz.

Obowiązki  pracodawcy wynikające z Dyrektywy

Nowe prawo nakłada na firmę obowiązek ustanowienia kanału wewnętrznego do zgłaszania naruszeń, obowiązek ustanowienia procedur czyli działań następczych oraz obowiązek poinformowania pracowników o wewnętrznej procedurze i możliwości zgłoszenia nieprawidłowości przy pomocy kanału zewnętrznego lub ujawnienia publicznego.

Jakie podmioty są zobowiązane do wdrożenia procedur

Dyrektywa skierowana jest do wszystkich polskich pracodawców zatrudniających powyżej 249 pracowników, a po okresie przejściowym, czyli od 17 grudnia 2023 r. także do tych zatrudniających od 50 osób. W sektorze publicznym od razu skierowana jest do pracodawców zatrudniających od 50 pracowników.

Na czym polega ochrona sygnalistów

Dyrektywa o ochronie sygnalistów powstała aby chronić osoby zgłaszające naruszenia prawa przed działaniami odwetowymi. Sygnalista jest chroniony przed działaniami odwetowymi niezależnie od tego, w jak dużej organizacji jest zatrudniony oraz w jaki sposób poinformuje o naruszeniu prawa (zgłoszenie wewnętrzne, zgłoszenie zewnętrzne, ujawnienie publiczne).

Jak przystąpić do systemu „Zgłoś Problem”

Zobacz nasze abonamenty i skorzystaj z formularza kontaktowego, aby otrzymać więcej informacji, w tym umowę z Klientem.

bottom of page